AKADEMİK KADRO

Prof.Dr.Ebru Tansel (Enstitü Müdürü)

1969 yılında İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Kadıköy Anadolu Lisesinden mezun oldu ve tıp eğitimine İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde başladı. 1998 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde psikiyatri ihtisasını ‘Manik Atak Tanısı Konmuş Hastalarda ve Normal Bireylerde Nöropsikolojik Değerlendirme Bulguları ve Klinik Özellikler İle İllişkisi’ isimli tez çalışması ile tamamladı. 1997 yılında ‘Şizofrenik Hastalarda MRI ve SPECT Bağıntısı’ isimli çalışması 33. Türkiye Ulusal Psikiyatri Kongresi en iyi araştırma ödülü ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 70. Yıl Özel Ödülünü kazandı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsünde Adli Tıp doktorasını ‘Çocuk istismarının öfke-ifade tarzına etkisi’ tez çalışması ile tamamladı. Araştırma ve yayınları aile içi şiddet, uyuşturucu madde kullanımı ve psikolojik travmanın etkileri konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Almanya Wiesbaden Enstitüsüne Bağlı olarak KKTC’de ilk kez Kıbrıs Pozitif Psikoterapi merkezini kurmuştur.  Psikodrama terapisti ve Pozitif Psikoterapi ve Transkültürel aile terapisi alanında eğitmen terapisttir. 2014’te 50. Ulusal Psikiyatri Kongresi’nde “Problem ve Patalojik Kumar Yaygınlığı ve Risk Faktörleri ve Kültürlenme Türleri” isimli çalışması en iyi araştırma ödülü, 2017’de 11. Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nde ikincilik ödülü, 2018’de 54. Psikiyatri Kongresinde “Disosiasyon” isimli çalışması üçüncülük ödülünü almıştır.

Prof.Dr.Mehmet Çakıcı (Koordinatör)

1966 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1993 Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.  1994-1998 yıllarında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Psikiyatri İhtisası ve 1996-2000 yıllarında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Adli Tıp Doktorası yaptı. 1998-2000 arasında KKTC’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik yükümlülüğünü yerine getirdiği esnada Askerde Psikiyatrik Tedavi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ni kurdu ve intiharların önlenmesinde yaptığı çalışmalar nedeniyle GKK takdir Belgesi ile ödüllendirildi.

1998’de YDÜ Psikoloji Bölüm Başkanlığı görevine getirildi. 1998’de LEPİM Lefkoşa Psikiyatri Merkezi’ni kurdu. 2002 yılında KKTC’deki yatılı ilk madde bağımlılığı merkezi olan Pembe Köşk Madde Bağımlılığı Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurdu ve Başhekimlik Görevini yürüttü. 2005 yılında Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü’nü kurduktan sonra ABD’deki NAADAC tarafından yürütülen “Psikoaktif Madde Bağımlılığı Sertifika Programı”nın akreditasyonunu alarak Kıbrıs’ta madde bağımlılığı danışmanlığı eğitimlerini başlattı.

2001’de Psikiyatri Doçenti ve 2013’de Adli Bilimler Profesörü oldu. KKTC’de 3 dönem Lefkoşa Milletvekilliği, Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği Başkanlığı, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Genel Sekreterliği, Özel Hekimler Birliği Asbaşkanlığı görevlerinde bulundu. Psikiyatri alanında Türkiye’de Psikiyatri Kongrelerinde 1997, 2001, 2014, 2017 ve 2018’de dört kez birincilik bir kez ikincilik, bir kez üçüncülük ödülü olmak üzere toplam 6 ödül ve 2002 yılında Türkiye’de Genç Müteşebbisler Derneği JAYSESS tarafından “İnsanlığa ve Sivil Toplum Örgütlerine Yapılan Hizmetler” alanında Akdeniz Bölgesi 40 yaş altı en başarılı kişi ödülü olan TOYP ödülünü aldı. 100’ün üzerinde Bilimsel Makale ve Bildiri yanında, 10 kitabı vardır. Halen Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı, Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü Direktörlüğü ve Lefkoşa Psikiyatri Merkezi’nde Psikiyatrist olarak görev yapmaktadır.

Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi

19 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs’ın Larnaka kasabasında doğdu. İlk ve orta öğrenimini UK’de bulunan John Wycliffe School Dulwich’de, lise eğitimini de yine UK’de South Kensington College’de tamamladı. 1983 yılında Kıbrıs’a dönüş yapan Hüdaverdi, lisans eğitimi için Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) İşletme Yönetimi Bölümü’ne kayıt oldu. 1991 yılında lisans diplomasını alan Hüdaverdi, ara vermeden akademik kariyerinin ilk adımlarını atmaya başladı ve eğitimine DAÜ’de İşletme Bölümü’nde yüksek lisans yaparak devam etti. 1994 yılında yüksek lisans diplomasını aldı. 1995-1996 yıllarında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1994-1998 yılları arasında Uluslararası Amerikan Üniversitesi’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Hüdaverdi, 1998-2000 yılları arasında askerlik hizmetini tamamladı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Psikolojik Eğitim, Danışmanlık ve Araştırma Merkezi’nin (PEDAM) kurucu üyelerinden biri olan Hüdaverdi, mecburi askerlik hizmeti süresince PEDAM’da Araştırma Görevlisi olarak da görev yaptı. 2000 yılından itibaren 16 yıl boyunca Girne Amerikan Üniversitesi’nde (GAÜ) akademisyenlik ve üst düzey yöneticilik kadrolarında görev alan Hüdaverdi, 2013 yılında GAÜ’de İşletme Yönetimi alanında doktorasını tamamlayarak 2014 yılında GAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nde Yardımcı Doçent ünvanını aldı. Hüdaverdi, 2013-2015 yılları arasında KKTC Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’nda Müsteşar olarak görev yaptı. 2016 yılında KKTC’yi British Culture College markası ile tanıştıran Hüda Hüdaverdi; kreş, anaokul ve ilkokul seviyelerinde eğitim veren British Culture College’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü. 2016 yılında Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi bölümlerinde öğretim görevlisi olarak görev alan Hüdaverdi İngilizce diline yazılı ve sözlü olarak çok iyi derecede hakimdir. 2017 yılında AKSEM Akademi’yi kuran Hüda Hüdaverdi KKTC’ye yurt dışından yüksek lisans ve doktora seviyelerinde öğrenciler getirterek eğitim programları oluşturdu. 2019 yılında KKTC’de yatılı ilk madde bağımlılığı merkezi olma özelliği taşıyan Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nin kuruluşunda büyük rol oynayan Hüdaverdi halen AKSEM Akademi Direktörü, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Kurucu Yönetici ve Rusya Southern University (IMBL) Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Yard.Doç.Dr.Meryem Karaaziz

1990 yılında Lefkoşa’da doğdu. 2007 yılında Girne Anafartalar Lisesinden derece ile mezun oldu ve psikoloji eğitimine Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümünde başladı. Psikoloji lisans eğitimini 2012 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi birincisi olarak tamamladı. Aynı yıl Yakın Doğu Üniversitesi Uygulamalı Klinik Psikoloji yüksek lisansına başladı. 2014 yılında 4.00/4.00 ortalama ile yüksek lisansını birincilikle tamamladı ve Yakın Doğu Üniversitesi genel psikoloji doktora programına başladı. Eğitim hayatı süresince Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde klinik psikoloji stajlarını, özel bir kreşte gelişim psikolojisi stajını tamamladı. 2012 yılından beri özel bir hastanede uzman klinik psikolog olarak çalışmaktadır. 2012-2013 Güz Dönemi’nden Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde araştırma asistanı olarak çalışmaya başlamıştır. 2013-2014 yılından itibaren ise Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev almaktadır. 2017 yılında psikoloji doktora programını birincilikle tamamladı ve 2018 yılında “yardımcı doçent” ünvanını almaya hak kazandı. 2014, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında olmak üzere toplam 6 bilimsel ödülü mevcuttur. 33’e aşkın yüksek lisans tezi yönetmiş, uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan 32’ye aşkın bilimsel yayını, 22’ye aşkın bildiri sunumu ve 3 kitap bölümü yazmıştır. Halen aktif olarak bir çok bilimsel çalışmada görev almaktadır. Pozitif Psikoterapist, EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) Terapisi ve NADAAC Made Bağımlılığı danışmanıdır. 2013 yılından beri Kıbrıs Psikoterapi Derneği’nde yönetim kurulu üyesidir. 2014 yılından beri çeşitli gazetelerde uzman klinik psikolog olarak yazılar yazmakta ve birçok tv programlarında, sohbet toplantılarında, konferanslarda, youtube kanalında vb. psikolojiyle ilgili çalışmalar yapmakta ve sunmaktadır. Halen, Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkan Yardımcısı ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Uz.Psk. Asra Babayiğit

1993 yılında Girne’de doğdu. 2011 yılında Türk Maarif Kolejinden mezun oldu. Psikoloji eğitimine Yakın Doğu Üniversitesi’nde başladı. 2012 yılında Sosyal Hizmetlerde ve 2013 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde stajlarını tamamladı. 2015 yılında psikoloji lisans eğitimini Fen-Edebiyat fakültesi birincisi olarak tamamladı. 2015 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programına başladı. 2015 yılında Pozitif Psikoterapi temel eğitimi ve NAADAC madde bağımlılığı danışmanlığı eğitimini tamamladı. 2015 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2016 yılından itibaren Pozitif Psikoterapi ileri eğitimine devam etmektedir. 2016 yılında klinik stajını Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. 2017 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisans programını birincilik ile tamamladı. 2017 yılından itibaren psikoloji bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2017 yılında 11. ulusal alkol ve madde bağımlılığı kongresinde en iyi ikinci araştırma ödülünü aldı ve SSCI kapsamında makalesi yayınlandı. Birçok kongre ve sempozyumlara katıldı. Alkol ve Madde Bağımlılığına yönelik araştırmalar projeler içerisinde halen yer almaktadır. 2017 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora programına başlayan Babayiğit 2020 yılında YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde Dr. Ünvanını aldı.

Yard.Doç.Dr.Deniz Karademir

Uz.Psk.Ayşe Buran

1992 yılında Lefkoşa Kıbrıs’ta doğdu. 2010 yılında Lefkoşa Türk Maarif Kolejinden mezun oldu. 2010 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Psikoloji bölümüne başladı. Lisans eğitimi boyunca özel kreşlerde gelişim psikolojisi, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesinde klinik psikoloji stajını tamamladı. 2014 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji (Tezli) alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans tez aşamasında YDÜ Üniversitesi Psikoloji Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bu sürede çeşitli bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2014 yılında Wiesbadener Academia für Psychotherapie (WAAP) onaylı Pozitif Psikoterapi temel eğitimini alarak  2018 yılında ileri eğitimine başladı ve NAADAC (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Danışmanlık Eğitimi) eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitimi boyunca Uludağ Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi hastanelerinde klinik psikoloji stajlarını tamamladı. 2017 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamlayarak aynı yıl Yakın Doğu Üniversitesi Genel Psikoloji doktora programına başladı. Şu an doktora tez aşamasında olup alkol bağımlılığı üzerine tez çalışmasını yürütürken bu sürede Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesinde hasta görmeye başladı. 2019 yılında SSCI kapsamında beş makalesi yayınlandı. Birçok kongre ve sempozyumlara katıldı ve iki bilimsel kongrede araştırma ödülü aldı. Halen Yakın Doğu Üniversitesi psikoloji bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Uzman Psk. Kübra Özsat

1993 yılında Diyarbakır’da doğdu. 2011 yılında Bilgiyurt Kolejinden mezun oldu. 2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Psikoloji bölümüne başladı. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde stajını tamamladı. 2017 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji (Tezli) alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans eğitimine devam ederken YDÜ Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı’nın asistanı olarak bilimsel araştırma çalışmaları ve makaleler üzerine görev aldı. 2017- 2018 yıllarında British Culture College’de gelişim psikoloğu olarak çalışırken aynı yıllarda AKSEM Akademi’de akademik danışman ve eğitim koordinatörü olarak görev aldı. 2018 yılında Wiesbadener Academia für Psychotherapie (WAAP) onaylı Pozitif Psikoterapi temel eğitimi ve NAADAC (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Danışmanlık Eğitimi) eğitimini tamamladı.  2018 yılında klinik stajını Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesinde tamamladı. 2019 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamladı. 2019 yılında SSCI kapsamında makalesi yayınlandı. Birçok kongre ve sempozyumlara katıldı. Alkol ve Madde Bağımlılığına yönelik araştırmalar projeler içerisinde halen yer almaktadır. Halen Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü eğitim koordinatörü ve Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi psikoloji bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır