POZİTİF PSİKOTERAPİ EĞİTİMİ

Pozitif Psikoterapi Nedir?

Pozitif Psikoterapi kısa süreli dinamik bir psikoterapi yaklaşımıdır ve hümanistik bakış açısına sahiptir. 1960’ların sonunda Prof. Dr. Nossrat Peseschkian tarafından Almanya’da kurulmuştur. Dünya Pozitif ve Transkültürel Psikoterapi Birliği (WAPP), Avrupa Psikoterapistler Birliğine (EAP) üye bir kuruluştur ve EAP yönetmeliklerine göre eğitim ve sertifika vermektedir.

Pozitif Psikoterapi bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış bir psikoterapi yöntemidir. Pozitif Psikoterapist unvanı almak için Temel Eğitim ve Uzmanlık Eğitim olmak üzere iki aşamalı bir eğitim alınması gerekmektedir. Bu eğitim teorik derslerin yanı sıra supervizyon altında hasta takibi ve terapist adayının kendi terapi sürecini içermektedir. Temel eğitim 200 saat, ileri eğitim 1200 saat sürmektedir. Temel eğitim sonunda ‘Basic Consultant of Positive Psychotherapy- Pozitif Psikoterapi Temel Danışmanı’ ünvanı alınmaktadır. ‘Pozitif psikoterapist’ ünvanı için ileri eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Eğitim, Dünya Pozitif ve Transkültürel Psikoterapi Birliği (WAPP) eğitmenleri tarafından verilmektedir. Kıbrıs Pozitif Psikoterapi Merkezi KKTC Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne bağlıdır.

Yalnızca iki resmi WAPP eğitimi bulunmaktadır ve Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü bu eğitimlerin akredite edilmiş sağlayıcısıdır.

“Pozitif Psikoterapi Temel Danışmanı” sertifikasını sağlayan Temel Eğitim ve

“Sertifikalı Pozitif Psikoterapist” diploması/sertifikasını sağlayan Uzmanlık Eğitimi.

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren bu iki eğitim birleştirilerek Avrupa Psikoterapi Derneği’nin (EAP) kriterlerine uygun olarak “Avrupa Sertifikalı Pozitif Psikoterapist” sertifikası sağlar hale getirilmiştir.

Danışmanlık ve/veya psikoterapi yapmak için yasal izin ikamet edilen ülkenin kanunlarına bağlıdır!

 

WAPP Pozitif Psikoterapi Eğitimi

    Eğitim Saatleri    
3 Avrupa Sertifikalı Pozitif Psikoterapist 650 Uzmanlık Eğitimi

Bölüm 1+2

1400 saat
2 Aday Sertifikalı Pozitif Psikoterapist 550
1 Pozitif Psikoterapi Temel Danışmanı 200 Temel Eğitim

 

Pozitif Psikoterapi Eğitim Programı

Pozitif Psikoterapi temel eğitim programında Pozitif Psikoterapinin temel kavram ve teknikleri öğrenciye verilmektedir. Derslerin işlenişinde teorik bilgi verilirken, ağırlıklı olarak bu bilginin pratikte kullanımı rol oyunları ve grup çalışmaları ile sağlanmaktadır.
Etkili bir psikoterapi eğitimi 3 önemli bölüme sahiptir: teorik eğitim, terapist adayının kendisini tanıması, eğitim sırasında terapist adayının ilk vakalarını tecrübeli bir terapistin gözetiminde takip etmesi. Bu eğitim programında teorik bilginin sunumu yanı sıra eğitim sırasında yapılan egzersizlerle bilgiyi kişinin kendisini tanıması yönünde kullanması, katılımcıların getirdiği vakalar ve öğretim üyelerinin sunacağı vakalar üzerinde bilgi ve tekniklerin tartışılması sağlanmaktadır. Bu şekilde teorik bilgi soyut bir kavram dizisi olmaktan çıkıp, katılımcının kendini tanıma ve vakalar üzerinde uygulayabileceği, pratikte kullanılabilir bir değere kavuşmaktadır.

Kısaca vurgulamak gerekirse bu eğitim programında katılımcılara pozitif psikoterapinin temel kavram ve tekniklerinin gösterilerek eğitim sırasında yapılan egzersizlerle katılımcıların bu bilgiyi uygulama imkanı bulmaları hedeflenmektedir. Ayrıca bu eğitim süreci içerisinde eğitim alanların kendi kişilik yapılanmaları ile ilgili farkındalık kazanmaları ve hastaları ile çalışırken kolaylıkla uygulayabilecekleri teknikler ve etkili bir yaklaşım edinmeleri amaçlanmaktadır.

Eğitmenler

Eğitim, Dünya Pozitif ve Transkültürel Psikoterapi Birliği eğitmenleri tarafından verilmektedir.

Prof. Dr. Ebru Çakıcı

Yrd. Doç. Dr. Deniz Ergün

Verilecek Belge/Sertifika

Temel eğitim üçer günlük beş modülden oluşmaktadır. Temel eğitim sonunda Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından devam belgeleri verilecektir. Ödevlerini tamamlayan katılımcılar Temel Eğitimin sonunda Almanya’daki Dünya Pozitif ve Transkültürel Psikoterapi Birliği’ne (WAPP) başvurarak, ‘Basic consultant of positive psychotherapy- pozitif psikoterapi temel danışmanı’ sertifikasını alabilir, bu sertifika ek 75 euro ücrete tabiidir. İleri Eğitimin sonunda ise Almanya’daki Dünya Pozitif ve Transkültürel Psikoterapi Birliği (WAPP) tarafından “Pozitif Psikoterapist” Sertifikası verilmektedir.

Eğitime Kimler Katılabilir?

Psikiyatrist, Psikolog-Klinik Psikolog, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ve lisans 4. sınıftan itibaren bu meslek öğrencileri eğitime katılabilmektedirler.

Önemli Bilgi:

*Dünya Pozitif ve Transkültürel Psikoterapi Birliği (WAPP) tarafından verilecek belgeye hak kazanmak için 5 modülün tamamlanması ve verilen ödevlerin teslimi gerekmektedir.